"Kto czyta książki, żyje podwójnie".
Umberto Eco


czwartek, 21 września 2017

Światowy Dzień Orderu Uśmiechu

Dzień 21 września obchodzony jest jako Światowy Dzień Orderu Uśmiechu. W bibliotece odbyły się zajęcia podczas których dzieci z PM nr 143 poznały historię Orderu Uśmiechu, którego nie byłoby… gdyby nie było Jacka i Agatki. No, chyba, że wymyśliłby go ktoś inny, ale wtedy order też byłby zupełnie inny. Jego historia zaczęła się tak :
Dawno, dawno temu, bo w latach sześćdziesiątych nie było kolorowej telewizji, kablówki, satelity ani pilota, którym można by było skakać z kanału na kanał, żeby wybrać coś ciekawego do obejrzenia. Wieczorem, na czarno – białych telewizorach dzieci mogły oglądać tylko „Dobranockę”. Występowały w niej dwie pacynki, dziewczynka i chłopiec, czyli Jacek i Agatka, które odgrywały różne śmieszne scenki.

Dzieciom w tamtych czasach bardzo się ten program podobał.
Pewnego razu Wanda Chotomska, autorka książeczek dla dzieci, która wymyślała historyjki z Jackiem i Agatką, spotkała się z chorymi dziećmi w szpitalu i wtedy pewien chłopiec powiedział, że chętnie dałby Jacusiowi jakiś medal albo order. Stąd narodził się pomysł, aby stworzyć dziecięce odznaczenie. Bo niby dlaczego dzieci nie mogłyby nagradzać dorosłych. Doskonale wiedzą, kto jest ich prawdziwym i najlepszym przyjacielem, okazuje im serce, daje radość. Przecież nikt i nigdzie nie ustalił, że tylko dorośli mają prawo do przyznawania odznaczeń. Kilka dni później, w telewizyjnej dobranocce, Jacek i Agatka opowiedzieli, że jest pomysł stworzenia orderu, który nadawałyby tylko dzieci i ogłosili konkurs na projekt Orderu Uśmiechu. Wybrano projekt dziewięcioletniej Ewy przedstawiający uśmiechnięte słoneczko na niebieskim tle.

Pierwszy order przyznano światowej sławy lekarzowi, któremu tysiące dzieci zawdzięczało zdrowie a nawet życie. W czasie uroczystości dekoracji Orderem Uśmiechu następuje pasowanie różą i wypicie z uśmiechem kwaśnego soku z cytryny. Ceremonia ta obowiązuje do dziś. Do tej pory Orderem Uśmiechu dzieci nagrodziły przeszło 900 osób z ponad 40 krajów świata. Wśród Kawalerów Orderu Uśmiechu są takie osobistości jak : Ojciec Święty Jan Paweł II , Matka Teresa z Kalkuty, Tove Janson- twórczyni Muminków, pisarka Ewa Szelburg – Zarembina, piosenkarki Majka Jeżowska i Eleni, Joanne Rowling- autorka „Harry’ego Pottera”, Papież Franciszek i inni. Są wśród nich aktorzy, pedagodzy, muzycy, sportowcy, lekarze, autorzy książek dla dzieci, artyści plastycy.
Po wysłuchaniu historii o Orderze Uśmiechu dzieci z przedszkola  wykonały własnoręcznie ordery symbolizujące radość, uśmiech i pogodę ducha każdego dziecka. Później rozpoczęła się ceremonia smakowania kwaśnej cytryny oczywiście z uśmiechem. To były wspaniałe zajęcia pełne emocji, zabawy, radości i uśmiechu. Mam nadzieję, że na długo pozostaną w pamięci dzieci.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz