"Kto czyta książki, żyje podwójnie".
Umberto Eco


piątek, 18 maja 2012

Tydzień Bibliotek w naszej filii to spotkania z książką i ciekawymi ludźmi

08, 10, 11 maja dzieci z PM nr 143 i 153 poznawały twórczość i działalność PanaDoktora - Janusza Korczaka. Z ogromnym przejęciem wybierały króla Maciusia I, który następnie mianował swoich ministrów. 
Z zainteresowaniem dzieci słuchały fragmentów książki pt. "Król Maciuś I" i sporządzały piękne portrety młodego władcy.



W dniu 09 maja zawitały do naszej biblioteki "siły nieczyste".
Przybyły wraz z Piotrem Martynowskim ze Stowarzyszenia Animacji Społeczno - Kulturalnej Kamena.
Uczniowie z kl. Vb SP nr 55 w Łodzi wysłuchali ciekawych informacji dot. "Diabłów polskich - czyli dobra i zła w kulturze ludowej". Prelekcja poparta była warsztatami, w których Pan Piotr przedstawił narzędzia i sposób posługiwania się nimi w procesie powstawania rzeźb.  Efektem warsztatów była mała figurka diabła, która trafiła do rąk najaktywniejszego uczestnika spotkania. Zainteresowanie było tak duże, że zniknęły nawet "drewienka", z których powstała rzeźba. Na pamiątkę spotkania wychowawczyni otrzymała również małego diabełka a dzieci ochoczo umówiły się już na kolejne spotkanie dot. folkloru Łodzi.


W dniu 14 maja uczniowie kl. II SP Scholasticus wzięli udział w lekcji bibliotecznej dot. "Twórczości A.A. Milne'a". Krótka pogadanka przybliżyła sylwetkę pisarza i jego twórczość. Dzieci zapoznały się z katalogiem książek autora jakie posiada biblioteka a następnie bliżej zajęły się pewnym przemiłym misiem (Kubusiem Puchatkiem) o wielkim sercu i małym rozumku i jego przyjaciółmi. Uczniowie wybierali plansze z ulubionymi bohaterami uzasadniając swój wybór. Na planszach oprócz wizerunku zwierzaka były polecenia z wypisaniem wad i zalet swoich ulubieńców, po przedstawieniu których trzeba było rozwiązać szarady dot. treści utworu. Dzieci zaintrygowała postać tłumacza książki. Ze źródeł udostępnionych przez bibliotekarzy dowiedziały się, że pani Irena Tuwim (siostra poety J. Tuwima) tłumaczyła większość wydań ulubionej lektury. Lekcja zakończyła się głośnym czytaniem fragmentów przygód ukochanego misia.




16 maja uczniowie ze SP Scholasticus przybyli do biblioteki na spotkanie z Wydawnictwem Akapit Press. Pani Ania Kwapisz opowiadała o swoim zawodzie grafika - ilustratora książek upatrując w gronie słuchaczy swoich następców. Czytane fragmenty pięknie ilustrowanych książek z cyklu "Amy i przyjaciele" poparte były planszami z postaciami bohaterów. Była zabawa w "Kotka i myszkę", zagadki, na które młodzi słuchacze odpowiadali udawadniając znajomość treści książek. Wydaw. Akapit Press zaproponowało ofertę książek dla dzieci, która cieszyła się jak zwykle dużym zainteresowaniem. Dzieci ustawiały się w długiej kolejce aby dokonać zakupu ulubionej lektury.


 17 maja kolejne spotkanie z Piotrem Martynowskim dot. folkloru robotniczej Łodzi. Uczniowie kl. VI SP nr 55 poznawali zwyczaje, modę, rozrywki, folklor, pieczęcie i język robotniczej Łodzi. Było to kontynuowanie cyklu naszych "małych ojczyzn", w którym biblioteka stara się przybliżać młodym łodzianom historię miasta.





W tym samym dniu  (17.05) dzieci z PM nr 143 uczestniczyły w głośnym czytaniu książki pt. "Tupcio Chrupcio nie dam sobie dokuczać". Przedszkolaki z dużym zainteresowaniem śledziły przygody ich ulubieńca, przenosząc na grunt swojej grupy właściwe wzory zachowania wobec kolegów. Po lekturze maluchy z zapałem zabrały się do tworzenia rysunków i kukiełek przypominających ulubione postacie.




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz