"Kto czyta książki, żyje podwójnie".
Umberto Eco


DYSKUSYJNY KLUB KSIĄŻKI


 Czytelniku, jeśli chcesz w dobrym towarzystwie spędzić czas i lubisz czytać książki, wstąp do naszego Klubu. 
Zapraszamy !

Dyskusyjny Klub Książki działa przy naszej bibliotece od kwietnia 2007 roku. Powstał on z inicjatywy Instytutu Książki we współpracy z Wojewódzką i Miejską Biblioteką Publiczną im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi, która dostarcza Klubowiczom wcześniej wybrane przez nich książki, a także organizuje raz w roku spotkanie autorskie oraz szkolenia moderatorów.
Do Klubu może wstąpić każdy czytelnik należący do naszej biblioteki. Wstęp jest dobrowolny i bezpłatny.
Raz w miesiącu (oprócz lipca i sierpnia) Klubowicze spotykają się i dyskutują o ostatnio przeczytanej książce. Dyskusje oraz Klub prowadzi moderator, którym jest bibliotekarka naszej Filii, Beata Bogusławska.
Dyskusyjny Klub Książki to miejsce dla tych co lubią czytać książki i o nich rozmawiać, to dostęp do najlepszych książek, ciekawe spotkania z pisarzami i swobodna dyskusja.
Serdecznie zapraszamy do naszego Klubu wszystkich miłośników dobrej literatury! 


W związku z remontem biblioteki przy ul. Powstańców Wielkopolskich 3  Dyskusyjny Klub Książki został przeniesiony do Biblioteki nr 17 przy ul. Mackiewicza 35. Następne spotkanie odbędzie się 5 listopada2018  roku o godzinie 17.00. Będziemy rozmawiali o książce Juliana Barnesa pt."Poczucie kresu".
                                                                   Serdecznie  zapraszamy !



Spotkanie autorskie z Anną Brzezińską.
    Dnia 17 października 2018 roku o godzinie 16:30 w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki gościliśmy w naszej bibliotece Annę Brzezińską, autorkę  m.in. sagi o Twardokęsku,  powieści "Córki Wawelu", "Woda na sicie : apokryf czarownicy" i opowiadań "Opowieśći z Wilżyńskiej Doliny", "Wiedżmy z Wliżyńskiej Doliny", "Wody głębokie jak niebo" trzykrotną zdodywczynię Nagrody im. Janusza A. Zajdla  W trakcie spotkania dowiedzieliśmy się jak Nagroda im. Janusza A. Zajdla za debiutanckie opowiadanie "A kochał ją, że aż strach"wpłynęła na Jej dalszą twórczość i dlaczego powstały "Plewy na wietrze". Rozmawialiśmy o genezie "Córek Wawelu"i życiu codziennym w Polsce za czasów Jagiellonów. Mówiliśmy tęż o niedawno wydanej książce "Woda na sicie : Apokryf czarownicy". Na koniec Anna Brzezińska zdradziła nam, że następną książkę poświęci Lukrecji Borgii.
Było to bardzo interesujące i miłe spotkanie.



Pierwsze spotkanie po wakacjach...
 ...Dyskusyjnego Klubu Książki odbyło się 13 września 2018 roku. Rozmawialiśmy o książce  Marii Nurowskiej pt."Dziesięć godzin". Książka nas rozczarowała. Po obiecującym początku okazała się politycznym pamfletem, a nie powieścią. Naszym zdaniem  akcja jest tylko pretekstem do wyrażenia politycznych poglądów autorki , a bohaterowie są bezbarwni i  brakuje im psychologicznej głębi. Lektura książki spowodowała, że mieliśmy chęć ponownie sięgnąć po "Mistrza i Małgorzatę" Michaiła Bułhakowa i jest to według nas jej główna zaleta.



Ostatnie spotkanie...
  ...Dyskusyjnego Klubu Książki odbyło się 13 czerwca 2018 roku. Rozmawialiśmy o książce Katarzyny Enerlich pt."Rzeka ludzi osobnych". Książka bardzo nam się podobała. W trakcie lektury dużo dowiedziałyśmy się o religii, zwyczajach i obrzędach staroobrzędowców, którzy w  osiedlili się w 1830 roku w Wojnowie. Podziwiałyśmy siłę, odwagę i wytrwałość w dążeniu do celu kobiet z rodu Malewanów.  Zastanawiałyśmy się czy nas byłoby stać na to, by opuścić rodzinę i wyjechać w nieznane. Mówiłyśmy o przyjaźni i miłości, które łączą ludzkie losy - Augusty i Sidora, Zoi i Wiecherta, Katarzyny i Peterisa. Urzekł nas malowniczy krajobraz mazurskiej wsi - miałyśmy ochotę podobnie jak Katarzyna zamieszkać w starej chacie, piec chleb, wygrzewać się w "bani" i pluskać się w rzece.




Spotkanie...
 ...Dyskusyjnego Klubu Książki odbyło się 16 maja 2018 roku. Rozmawialiśmy o książce Janusza L. Wiśniewskiego pt."Sceny z życia za ścianą".  Naszym zdaniem wszystkie opowiadania to perełki stylu. Wspaniały język i mistrzowskie ujęcie tematu. Największą dyskusją wywołał "Dylemat zwrotnicy" - nie wiemy jak my byśmy się zachowali w danej sytuacji. Najbardziej podobały nam się opowiadania "Sceny z życia za ścianą", "Przy otwartym okniew maju...", "Rozstania" i  "Biochemia macierzyństwa".

Spotkanie...
 ...Dyskusyjnego Klubu Książki odbyło się 25 kwietnia2018 roku. Rozmawialiśmy o książce Kateriny Tuckovej pt."Boginie z Zitkowej". Podziwialiśmy ogrom pracy, którą wykonała Autorka w trakcie zbierania materiałów do książki. Lektura wprowadziła nas w zamkniętą społeczność leczących i przepowiadających przyszłość kobiet - "bogin" z Białych Karpat.  Zastanawialiśmy się  czy naprawdę wiedziały z czym przychodzi do nich potrzebujący, czy był to wynik spostrzegawczości i wywiadu "andziejla" Przeraził nas kazirodczy wątek powieści  i brak reakcji ze strony matki od które dziecko oczekuje ratunku i pomocy. Rozmawialiśmy o klątwie - czy niewiara Dory w klątwę spowodowała, że przestała ona działać? Zastanawialiśmy się jakie byłoby dalsze życie Surmeny Dory i Jakubka gdyby Dora nie zabiła białego wężyka i czy zerwanie przez Dorę chroniącego ją czerwonego sznureczka spowodowało jej śmierć. Mówiliśmy o tym jak pewne działania z przeszłości rzutują na naszą przyszłość - wskazując  sprawcę napadu na  Leona Weissmanna Surmena sprawiła, że winny Schwannze stał się jej śmiertelnym wrogiem, który będzie ją prześladował aż do śmierci. Zdumiała nas skala zainteresowania nazistów okultyzmem i ezoteryką - wydawało nam  się, że ich działania wynikały z nauki i rozumu a nie z wiary czary i gusła.





Spotkanie...
 ...Dyskusyjnego Klubu Książki odbyło się 14 marca 2018 roku. Rozmawialiśmy o książce Beaty Chomątowskiej pt. "Pałac. Historia intymna". Zaczynając lekturę nie przypuszczaliśmy, że można pisać o budynku tak jak pisze się o żywej osobie. Autorka  w interesujący sposób przedstawia dzieje Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie od pojawienia się w ZSRR pierwszych projektów moskiewskiego Pałacu Rad w latach trzydziestych XX wieku aż do 2014 roku. Podziwialiśmy zapał i oddanie z jakim młodzi robotnicy radzieccy wznosili Pałac. Naszym zdaniem taki entuzjazm już się nie powtórzy. Zastanawialiśmy się jakie były dalsze losy szeregowych robotników po powrocie do Związku Radzieckiego - doszliśmy do wniosku, że jako doświadczeni budowlańcy zostali oddelegowani na inną ważną budowę np. na Syberii. Wspominaliśmy wrażenia z naszego pierwszego spotkania z Pałacem, gdy jako uczniowie szkoły podstawowej byliśmy na wycieczce w Warszawie- stojąc przy nim czuliśmy się jak mrówki. Dyskutowaliśmy o tym, co symbolizuje Pałac.  Dla nas jest to symbol komunistycznego ucisku i podporządkowania Polski ZSRR. Rozmawialiśmy o tym co zrobić z PKiN. Jedni byli zdania, że należy go zburzyć, inni uznali go za wrośnięty w krajobraz stolicy zabytek,  który służy różnym placówkom kultury i jako taki powinien pozostać na swoim miejsc

                                



Pierwsze  w tym roku spotkanie...
 ...Dyskusyjnego Klubu Książki odbyło się 9 stycznia 2018 roku. 
Rozmawialiśmy o książce Diane Chamberlain pt."Światło nie może zgasnąć". Mówiliśmy o drzemiącej w każdym w nas potrzebie miłości i akceptacji. Naszym zdaniem to brak rodzicielskiej miłości wtrącił Annie w seksoholizm, a potrzeba akceptacji skazała "świętą Annie" na życie w kłamstwie. Zastanawialiśmy się czy stara latarniczka miała prawo wyjawić sekrety Annie - według nas jej wyznanie było swoistym katharsis, które pozwoliło bohaterom zyć dalej. Dyskutowaliśmy o różnych modelach wychowywania dzieci  jak na rozwój młodego człowieka wpływa brak wszelkich zakazów. Doszliśmy do wniosku, że , pewne zasady są konieczne ponieważ dają dziecku poczucie bezpieczeństwa. Mówiliśmy o znaczeniu latarni w Kiss River - jej zniszczenie  to symboliczne zakończenie pewnego etapu w życiu bohaterów powieści.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz