"Kto czyta książki, żyje podwójnie".
Umberto Eco


poniedziałek, 24 września 2018

Spotkanie autorskie

 Filia nr 17 i Dyskusyjny Klub Książki,
zaprasza na spotkanie autorskie z Anną Brzezińską, autorką fantasy, której dzieła cieszą się równie wielką popularnością, co utwory Andrzeja Sapkowskiego.

Spotkanie odbędzie się 17 października w naszej filii przy ul. Mackiewicza 35 o godz. 16:30.
Wstęp wolny.

"Program realizowany jest we współpracy z Instytutem Książki"

wtorek, 18 września 2018

Budżet Obywatelski




Bezpieczny przedszkolak na drodze

Koniec wakacji, przedszkolaki wracają do swoich zajęć, odwiedziły bibliotekę aby na warsztatach edukacyjnych dowiedzieć się jak bezpiecznie zachowywać się na drodze. 
- na jakim świetle można przechodzić na drugą stronę ulicy ?
- czy biała zebra jest ważna ?
- jak zachować się gdy nie ma sygnalizacji   świetlnej ?
- co zrobić gdy na ulicy zaczepia nas obca osoba ?
Okazało się, że dzieci mają dużą wiedzę na ten temat a zajęcia służyły jej utrwaleniu.

Wakacyjne czytanie

Przedszkolaki z PM nr 109, 143 i 153 w lipcu i sierpniu z uwagą śledziły przygody bohatera książki pt. "Cukierku ty łobuzie" Waldemara Cichonia to przezabawna opowieść o kocie imieniem Cukierek, który na każdym kroku wpada w kolejne tarapaty, wywołując uśmiech na twarzach dzieci. Kim jest Cukierek? To malutki, pręgowany kotek, który uwielbia psocić! Nie ma dnia, żeby ten futrzak nie spowodował jakieś małej katastrofy! Spośród innych kotów rasy europejskiej krótkowłosej – a więc po prostu popularnych dachowców – wyróżnia się charakterystyczną plamką na nosku. O Cukierku z całą pewnością nie można powiedzieć, że jest pospolity – ten zwierzak jest po prostu wyjątkowy! Ma silny charakter, jest bardzo ciekawski i posiada nieprzeciętny talent do pakowania się w tarapaty. 
Książka pięknie zilustrowana, idealna do czytania dzieciom w okresie wakacji. 

W lipcu i sierpniu dzieci jak co roku uczestniczyły w zajęciach komputerowych. Były to zarówno gry jak i zajęcia edukacyjne.

wtorek, 26 czerwca 2018

Noc Bibliotek 2018

Nasza biblioteka po raz pierwszy wzięła udział w Nocy Bibliotek. 
Impreza zaczęła się w sobotę 9 czerwca o godz. 17:00 i trwała do 22:00.
Na początku Pani Katarzyna Samosiej przedstawiła prezentację multimedialną dotyczącą książki artystycznej, później dzieci wraz z opiekunami wspólnie robiły własną, przez siebie wymyśloną książkę artystyczną, mając do dyspozycji stare przeznaczone na makulaturę książki.
Wyobraźnia dzieci przekroczyła wszelkie oczekiwania. Dzieci stworzyły bardzo oryginalne i pomysłowe książki artystyczne.
Wyczerpane pracą twórczą posilały się "małym co nieco".
Dużo śmiechu i zabawy było przy odgadywaniu kalamburów i innych grach zespołowych.
Spotkanie zakończyła emisja filmu pt."Tarapaty".
Do zobaczenia za rok. 

Konkurs piosenek i wierszy w 100 Rocznicę Odzyskania Niepodległości


08 czerwca odbył się konkurs piosenki i wierszy patriotycznych w 100 Rocznicę Odzyskania Niepodległości, w którym udział wzięły dzieci w wieku 6-7 lat.
Dzieci zaprezentowały z wielkim zaangażowaniem własne interpretacje wierszy i piosenek patriotycznych. Ze względu na bardzo wysoki poziom jury powołane przez panie bibliotekarki w celu wyłonienia laureatów musiało zadawać uczestnikom dodatkowe pytania. Przyznano dwie pierwsze, dwie drugie i dwie trzecie nagrody. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy.

piątek, 15 czerwca 2018

Bezpieczne wakacje

W związku ze zbliżającymi się wakacjami odwiedziły nas dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 153.
W trakcie zajęć przedszkolaki dowiedziały się  jak należy się zachować aby być bezpiecznym w trakcie  wakacji. Dzieci opowiadały o swoich wakacyjnych marzeniach, a na koniec spotkania kolorowały wakacyjne obrazki.

środa, 23 maja 2018

Noc Bibliotek


9 czerwca (sobota) zapraszamy dzieci wraz z rodzicami do nas na  
Noc Bibliotek.

Przewidujemy liczne atrakcje m in.:
  • warsztaty plastyczne prowadzone przez artterapeutkę pt. "Książka artystyczna", 
  • gry i zabawy 
  • zgaduj-zgadule
  • konkursy 
  • wspólne czytanie bajek 
  • nagrody książkowe oraz małe co nieco
 Prosimy chętnych o wcześniejsze zgłoszenie się do biblioteki 
Serdecznie zapraszamy

czwartek, 17 maja 2018

Dzień Mamy

Zbliża się Dzień Matki, przedszkolaki z PM 143, 153 i 202 odwiedziły naszą bibliotekę aby wraz z nami uczcić ten uroczysty dzień.
Wysłuchały okolicznościowych wierszy i opowiadań J. Papuzińskiej pt. "Nasza mama czarodziejka".
Dzieci z wielkim zapałem robiły małe prezenciki dla swoich mam - laurki i serduszka, do których mogły włożyć własnoręcznie zrobione niespodzianki. 
Na koniec zaprezentowały piosenki i wiersze przygotowane na Dzień Mamy. 
 

wtorek, 15 maja 2018

Tydzień Bibliotek

Hasło Tygodnia Bibliotek 2018

Hasło Tygodnia Bibliotek 2018Zarząd Główny SBP na posiedzeniu w dniu 8 grudnia 2017 r. wybrał hasło promujące program Tydzień Bibliotek 2018, które brzmi (DO)WOLNOŚĆ CZYTANIA. Hasło zaproponował Okręg SBP w Opolu. W dosłownym znaczeniu słowa "dowolność" oraz w sensie ukrytym, rozumiemy jako będące zależne, wyłączne od własnej woli, nieskrępowane nakazami, przepisami, swobodne, wolne czytanie, nieograniczony dostęp do książki w różnym formacie (książka tradycyjna, elektroniczna, audiobook), a co za tym idzie również do biblioteki. (DO)WOLNOŚĆ CZYTANIA pozwala nam rozwijać się umysłowo, kulturalnie, poznawać różne poglądy, mieć nieograniczone możliwości.
Hasło nawiązuje także do 100-lecia obchodów odzyskania przez Polskę niepodległości - wszak czytanie było ważnym elementem zachowania tożsamości, historii, tradycji i kultury narodu.

Tegoroczne hasło tygodnia bibliotek (DO)WOLNOŚĆ CZYTANIA była okazją do tego aby zapoznać dzieci z możliwością czytania książek na kilka sposobów (książka papierowa, elektroniczna, audiobook).
Przedszkolaki z PM nr 109 wysłuchały książki pt."Brzydkie Kaczątko" 
i w trakcie słuchania zrobiły przepiękne ilustracje. 


"Warsztaty z książką" to temat przewodni Tygodnia Bibliotek w naszej filii.
Gościliśmy Adama Hemara reprezentującego wydawnictwo Akapit Press wydające książki dla dzieci i młodzieży.
Uczniowie z SP "Scholasticus (kl. IV-VII) wraz z nauczycielami wzbogaciły swoją wiedzę odnoszącą się do redagowania i wydawania książek. Dzieci poznały bohatera książki pt. "Mój obciachowy tata wymiata internet" B. Davisa. Neslon jest typowym nastolatkiem, który chodzi do szkoły, a wolny czas spędza na graniu w gry komputerowe. Z tym że musi wysłuchiwać codziennych kłótni i sporów, jakie wywiązują się między jego rodzicami.
Uczniowie podczas warsztatów pracowali z dużym zaangażowaniem i entuzjazmem. Warsztaty czytelnicze były bardzo ciekawe, pouczające i pachnące książką.
Jak zwykle spotkanie skończyło się zakupem książek zaoferowanych przez wydawnictwo. 


Tydzień Bibliotek zakończyło spotkaniem ze starszakami z PM nr 202, które zapoznały się z zapisem do biblioteki i otrzymały kartę biblioteczną przyłączając się do grona naszych czytelników. 

środa, 25 kwietnia 2018



Szanowni Państwo,
informujemy, że na mocy Zarządzenia 
Nr 22/2018 z dnia 25.04.2018 
 Dyrektora Biblioteki Miejskiej w Łodzi, Filie Biblioteki  
w dniach 30 kwietnia, 2 maja i 4 maja 2018 r. będą czynne  w godzinach 
od 8:00 do 16:00.

 

czwartek, 19 kwietnia 2018

II Ogólnopolskie Czytanie "Jeżycjady"

Jeżycjadę, jak wiemy, można czytać wszędzie — w domu, w szkole, w parku, w pociągu — i zawsze — wciąż od nowa, choć niekoniecznie od początku, wszak przyjaźń z Borejkami można rozpocząć od dowolnego z 22 tomów, a ich perypetie poznawać chronologicznie lub na wyrywki.
 W związku z tym Wydawnictwo Akapit Press postanowiło zorganizować wielką, OGÓLNOPOLSKĄ akcję CZYTANIA JEŻYCJADY MAŁGORZATY MUSIEROWICZ, w której w tym roku brała udział nasza biblioteka. Do wspólnego czytania wybranych, ulubionych fragmentów zaprosiliśmy wszystkich: od najmłodszych czytelników po tych, którzy towarzyszą rodzinie Borejków już od 40 lat. Licznie zgromadzeni goście od 1 roku do 80 lat wesoło spędzili czas przenosząc do biblioteki atmosferę domu Borejków.